ziedo

2021. gada novembrī aizsākās sociālais projekts ""Citada" pasaule caur Otas pieskārienu", kura ietvaros NSUS biedrība uzrunāja mākslas pasauli, lai jau kopējiem spēkiem rezlizētu ko ļoti svarīgu cilvēkiem, kuri savu ikdienu pavada sociālās aprūpes centrā Zemgale, demences nodaļā - apgleznot gaiteņa sienas, durvis - izveidojot reālas Ielas sajūtu. Ar šo ideju, pie NSUS biedrības, nāca SAC Zemgale direktors Alvars Šteinbergs, jo viņa redzējums un pieredze citās valstīs lika beidzot realizēt šo sapni, kas vairāku gadu garumā tika tikai sapņots.

WhatsApp Image 2021 11 01 at 15.14.31

Bildē realitāte

2021. gada novembrī NSUS biedrība izvietoja uzaicinājumus sadarbībai gan Facebook vietnē, gan arī nosūtīja uzaicinājumu dalībai Latvijas Mākslas akadēmijai. Līdz pat novembra beigām tika saņemti vairāki pieteikumi projektam. Jau decembra mēnesī NSUS biedrība un SAC Zemgale organizēja Online tikšanos ar tām māksliniecēm - Luīzi, Elīnu, Madaru, kuras bija gatavas doties šajā "mākslas piedzīvojumā", lai jau konkrētāk izrunātu SAC Zemgale nepieciešamo, projekta sakarā. Kā arī aprūpes centra direktors izstātīja par savu ideju, tās vālamo realizāciju un uzklausīja idejas no māksliniecēm.

zimejumikoridors02

Bildē ideja/sapnis

Klātienes tikšanās SAC Zemgale telpās notika 08.01.2022., jo tikai patiesu sajūtu, telpu un ideju var izprast, ja izjūt vietu, kur sociālais projekts būs jārealizē. Tika apskatītas telpas/gaitenis, kā arī izrunāts par tālāko projekta virzību. Tika apspriest pirmais projekts posms. Vēl gan tiks veikti mērīšanas darbi, lai būtu saprotams, cik materiālu, krāsu būs nepiecieciešams, lai "otas un krāsas varētu sākt savu darbu".

Esmu priecīga un pateicīga, ka mākslas pasaulē ir atsaucīgi cilvēki, kuri gatavi doties piedzīvojumā, lai radītu "Citādu pasauli" tiem, kas tas šobrīd visvairāk nepieciešams.

Jau nākamajā stāstā būs ieskats tieši pašā radīšanas procesā, kurš notiek mērķtiecīgi un pārdomātiem soļiem.

Luīzes stāsts: "Mans vārds ir Luīze un esmu viena no trim dalībniecēm, kas pieteicās apgleznot SAC "Zamgale" gaiteņa sienas un padarīt centra iemītnieku dzīves krāsainākas. Mani pamudināja notikums manā dzīvē, kad pirms gadiem manas ģimenes locekli vajadzēja ievietot aprūpes centrā. Dodoties ciemos, atmosfēra dažreiz šķita drūma un pat nepiemērota cilvēkiem, kuriem jāuzturas tur katru dienu. Ticu, ka krāsas spēj ietekmēt cilvēka pašsajūtu laika gaitā.

SAC "Zemgale" projekta uzdevums ir milzīgs, pagaidām esam pirmajā stadijā, kad tiek attīstītas idejas un veidotas skices, pielāgotas gaiteņa izmēriem un apskatīti materiāli. Kopēja vīzija ir par dabu -  par pļavu ar zilām debesīm, mežu ar tā iemītniekiem, jūru un iespējams kādu daļu no pilsētas.
Man ir dota iespēja izmantot savas spējas un radošo potenciālu, lai kādam palīdzētu. Ticu, ka arī šis projekts mainīs manu dzīvi. :) "

 

UPD 18.01.2022. Alvars Šteinbergs: Sienu izmēri ir jau nosūtīti māksliniecēm. Luīze šobrīd strādā pie skicēm. Tiek gaidīts nepieciešamo materiālu saraksts. Šobrīd gan centrs ir karantīnā, taču ceram, ka uz februāra sākumu tiksim ar to galā.
UPD 26.01.2022. Alvars Šteinbergs: Ir saņemtas pirmās skices ar plānoto sienas gleznojuma tematiku. Tās tiks izvērtētas un koriģētas, lai jau drīzumā sāktos plānotie sienu apgleznošanas darbi.

 

Būsim pateicīgi par ziedojumu projektam:
Ziedojumu konts
NSUS biedrība
Citadele, LV74PARX0016440550001
Pamatojums (obligāti iekopēt bankas maksājumā): CitādaPasaule

Kā arī aicinu uz sadarbību būvmateriālu viekalus, jo nepieciešami materiāli projekta realizēšanai - krāsas, otas, utt.

 

Līga Uzulniece
NSUS biedrības vadītāja
+371 26667444
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 

Tehniskā informācija:
Gaiteņa garums 60 metri / Augstums 2,60 metri = 156 m2

Durvis platas 0,85 metri / augstas 1,95 metri = 1,66 m2  X 35 durvis gaitenī = 58,1 m2 kopējais durvju laukums.

 

Kas ir Demence?
Smadzeņu darbības traucējumi, kas izsauc neatgriezeniskus, pieaugošus un daudzpusīgus kognitīvo jeb prāta funkciju traucējumus, kuru rezultātā rodas atmiņas, valodas, vizuāli  telpiskās izjūtas, prasmju un spriešanas spēju izmaiņas. Kognitīvie traucējumi sākotnēji ir viegli un var tikt sajaukti ar normālu novecošanas procesu. Taču ar laiku tie var kļūt smagāki un kombinēties ar dažādas intensitātes personības un uzvedības izmaiņām, ierobežojot un apgrūtinot ikdienas aktivitātes, salīdzinājumā ar iepriekšējo dzīves periodu. Biežākie  demences veidi ir Alcheimera slimība un smadzeņu asinsrites traucējumu izraisīta jeb vaskulāra demence. Psihes funkciju  izmaiņas visbiežāk ir neatgriezeniskas, bet, saņemot ārstēšanu, ir  iespējams palēnināt psihes funkciju pavājināšanos un kontrolēt slimības simptomus.